Ako pletenie a háčkovanie vplýva na vaše zdravie

Autor: Veronika Šagátová | 26.1.2017 o 22:51 | (upravené 27.1.2017 o 10:09) Karma článku: 10,50 | Prečítané:  23178x

Pletenie, ale aj háčkovanie, má veľa benefitov, ktoré pozitívne vplývajú na naše zdravie. Existuje o tom mnoho dôkazov.

Za posledné roky pribúda výtvorov, ktoré boli vytvorené šikovnými rukami za pomoci ihlíc alebo háčika. Okrem toho, že vzniknú nádherné vecičky, má pletenie, ale aj háčkovanie, veľa ďalších výhod.

Existuje mnoho dôkazov o tom, že pletenie má na ľudí podobný efekt ako cvičenie jogy. Dokáže znížiť stres a úzkosť a pomáha cítiť sa uvoľnene. Okrem toho zlepšuje aj koncentráciu a pamäť, nehovoriac o tom v akej miere sa ním trénuje trpezlivosť a jemná motorika.

Podľa nedávneho prieskumu, ktorého sa zúčastnilo viac ako 3000 ľudí venujúcich sa pleteniu, až 73% tých, ktorí plietli tri alebo viackrát za týždeň vyhlásili, že im to pomohlo zabudnúť na ich problémy a zlepšiť sebavedomie.

Betsan Corkhill (autor Knit for Health & Wellness) hovorí, že hlavným dôvodom, prečo je pletenie tak prospešné pre zdravie je to, že sa robí naraz oboma rukami. Pri takomto pohybe musí mozog pracovať naozaj tvrdo. Znamená to, že ste viac pohrúžení do práce a váš mozog sa menej sústredí na problémy. Tie idú bokom a sústredí sa hlavne na pletenie.

Také aktivity, ktoré zamestnávajú mozog, dokážu zmierniť príznaky depresie a prispieť k zlepšeniu motorických funkcií u ľudí s chorobami, akou je Parkinsonova choroba, tvrdí Sharon Gutman.

V roku 2007 Vicoria Schindler a Gutman skúmali ako koníčky a aktivity vplývajú na naše zdravie a pohodu. Zistili, že ak sa niekto venuje umeniu, remeslu, hudbe, čítaniu a iným aktivitám, ktoré zamestnávajú mozog, a teda aj pletenie a háčkovanie, znižujú sa tým účinky chorôb súvisiacich so stresom.

Pletenie má dokonca také účinky, že bolo použité na liečbu záchvatov úzkosti a pomohlo ženám zotaviť sa z mentálnej anorexie. V jednej štúdii, dostalo 38 žien hospitalizovaných na anorexiu dotazník o ich psychickom stave po tom, ako sa naučili pliesť. Ženám "naordinovali" pletenie 20 minút denne po dobu 3 týždňov. Výsledky ukázali, že až 74% žien hlásilo menej strachu a znížené boli poruchy príjmu potravy. Rovnaké percento uviedlo, že pletenie im dodalo pocit hrdosti, spokojnosti a úspechu.

Niektoré ženy, ktorým sa ich dieťa narodí predčasne, majú strach držať svoje dieťa aj niekoľko týždňov po jeho narodení. McLean z Project Knitwell zistil, že ak takéto matky upletú svojmu dieťaťu napríklad čiapku, prináša im to pocit hrdosti a materstva.

Pri háčkovaní a pletení sa trénujú aj oči. Pohyb očí zo strany na stranu je ďalšou výhodou pletenia. Corkhill-ov výskum ukázal, že ak takýto pohyb očí vykonávate denne 30 sekúnd, môžete si zvýšiť pamäť o 10%. Takže pletenie zvyšuje aj pamäť.

Pletenie je aj výborným liekom proti bolesti. Bolesť nepochádza z miesta, ktoré vás bolí. V skutočnosti pochádza z mozgu a mozog sa nedokáže sústrediť na dve presvedčivé činnosti naraz. Pletenie "zamestnáva" myseľ natoľko, že dokáže znížiť bolesť, tvrdí Corkhill.

Doktor Herbert Benson hovorí, že pletenie a háčkovanie dokáže znížiť aj tep srdca a krvný tlak a znížiť škodlivú hladinu stresového hormónu kortizolu. To sa dá dosiahnuť aj meditáciou, ale na rozdiel od nej, máte pri pletení hotový produkt, čo dokáže zvýšiť sebavedomie.

Aj keď háčkovanie a pletenie má viac pozitív, predsa len sa jedno negatívum nájde - netreba zabúdať, že pletenie si vyžaduje dlhé sedenie, preto treba každých 20 minút vstať a ponaťahovať sa. Ale to by sa malo robiť pri každom sedavom zamestnaní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ČESKÝ ZÁPISNÍK

Keď sa Česko riadi ako firma. Krachujúca

Babiš musí ísť prosiť do Senátu. Piráti mu pokazili predvolebnú hru s daňami.

Djokovič odmieta vakcínu. Zariadime sa, uisťuje Vajda

Bude pomáhať pri výchove talentov.


Už ste čítali?